13 Ekim 2014 Pazartesi

OLIVER TWIST, Charles Dickens

OLIVER TWIST
Charles Dickens
Kafadan söylüyorum BEDA yayınlarından kitap alıp okumayın. İmla, gramer hatalarıyla dolu olduğu gibi, tercümelerinde de sorunlar var gibi. Kafalarına göre tercüme etmişler gibime geliyor. Evde bir kitap daha var; Dostoyevski'nin Ezilenler romanı. Hevesim kaçtı şimdiden okumak için.

Oliver Twist'i bir şekilde, bir film olarak izlemiş veya kitabını okuyarak biliyor olmalısınız. Bu hikayenin hiç olmazsa 2-3 defa filmini izlediğimi hatırlıyorum. Belki bir defa çocukken kısaltılmış, özet gibi olan ince bir kitabını da okumuş olabilirim. Pek emin olmamadım şimdi. Aklımda kalan; 2005 yapımı, Roman Polanski'nin yönettiği Oliver Twist filmidir. Kitabı okurken bana oldukça faydası oldu bu filmin. Okuduğum sahneleri bir bir gözümde canlandırmama vesile oldu. Fagin'i ülkemizde seslendiren kişinin sesi hala kulaklarımda -ki kitapdaki Fagin dialoglarında hep o sesi işitir gibi oldum.

Kitap bilinen ve dünya klasikleri arasında haklı yerini almış bir eser. Dolayısıyle konusuna değinmemin bir anlamı yok. Charles Dickens'ın İki Şehrin Hikayesi'ne göre biraz daha soft bir eser.

* Diğer kitap yorumları için tıklayınız.


Yorum Gönder