6 Kasım 2012 Salı

BABALAR ve OĞULLAR, Turgenyev

BABALAR ve OĞULLAR, Turgenyev
BABALAR ve OĞULLAR
Turgenyev
Sanırım eskiden, gıcık insan denildiğinde Bazarov akla geliyordu. Şimdi, Bazarov'un papucunu dama atacak çok adam var... Tabii ki bu gıcıklık daha çok kuşak çatışmasından dolayıdır. Eski ile yeni nesillerin çatışması karşımıza çıkıyor. Ancak ne olursa olsun, bir nihilist bile, aşk karşısında titreyebiliyor. Çok büyük konuşmamak lazım.

Bazarov ve Arkadi, mezuniyetin ardından evlerine doğru yola çıkarlar; Arkadi, hem arkadaşı hem de öğretmeni olarak gördüğü Bazarov'u evine davet eder. Elbette Arkadi'nin babası ve amcası, uzun zamandır görmedikleri Arkadi karşısında sevince boğulurlar. Bazarov bir nihilisttir -ki ilk başlarda Arkadi'nin babası ve amcası, misavir olduğu için pek karşılık vermezler. Ancak ilerleyen günler, bir çok şeye gebe olacaktır...


Arkadi'nin babası ve amcası ve Bazarov'un babası; eski kafalıdırlar, çocuklarına göre. Yeni trend NİHİLİZM'dir. Arkadi, Bazarov kadar olmasada, bir nihilisttir. Ancak Arkadi, Bazarov'un aksine, kendi çıkarımlarının peşine gitmektedir. Aşk, her türlü prensibi alt üst edebilen yegane duygudur.

Turgenyev, çağının en dikkat çekici ve oldukça modern bir eser ortaya koymuştur. Bu kitabı okurken, -ki Gogol'ün Palto'sunda olduğu gibi- o dönemin Rusya'sını göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Keyifle okuyacağınızı ümit ediyorum.

* Diğer kitap yorumları için tıklayınız.


Yorum Gönder