29 Ağustos 2012 Çarşamba

İKİ CAMİ ARASINDA AŞK, Mürvet Sarıyıldız

İKİ CAMİ ARASINDA AŞK, Mürvet Sarıyıldız
İKİ CAMİ ARASINDA
AŞK

Mürvet Sarıyıldız
Size kitabın içeriğinden veya yazarın romancılık becerisinden çok; kitabın baskı kalitesinden, mizampajından bahsedebilirim. Daha kitabı ilk elime aldığımda, anladım ki bu kitabı takva sahipleri basmış/bastırmış. Nedendir bilmem, dinci dediğimiz kesimdeki insanlar teknolojiyle çok ilgililer ve nedendir bilmem, matbaa işleri konusunda büyük yatırımları ve hevesleri vardır. Çok severler böyle süslü şeyleri basmayı...

Hikaye çoğunuz tarafından biliniyor olabilir. Kitabın kapağına bakıp da aldanan da olmuş olabilir, benim gibi. Böyle bir kitabın basılmış ve piyasada satıldığını gördükten sonra, bana müthiş bir cesaret geldi. Bildiğiniz gibi benim de öykü denemelerim var. Peki neden ben de bunları kitaplaştırmayayım? Bu kitabı, roman diye çıkarttılarsa, benim kitabım bu kitaba göre best seller olur :)

Bence kitap on yaş çocuklar için yazılmış. Sık sık tekrarlanan Mimar Sinan ve Mihrimah aşkı, insana gına getirtiyor. Ayrıca, sanki çocuklara, özellikle kız çocuklarına, kendinden büyük biriyle evliliğin, kendi istediği biriyle evlenmesinden iyi sonuçlar verebileceğinin de altını çiziyor. Zaten bu kitabı, kızım, arkadaşında görmüş de bana söylemişti. Türk edebiyatından uzak, basit kurgu ve hatta osuruktan bir kitap diyebilirim. Bu öykü, usta ellerde bambaşka bir roman haline dönüşebilirdi.
Yorum Gönder