21 Eylül 2012 Cuma

İLK AŞK, Turgengev

İLK AŞK, Turgengev
İLK AŞK
Turgengev
Turgenyev'in okuduğum ilk kitabıdır. Dallas, Hayat ağacı dizilerini bilirsiniz. Oradaki ilişkileri, biz Türkler hep ilginç bulmuşudur. İşte, Turgenyev, İlk Aşk ile ucundan azıcık, Dallas-vari bir aşk hikayesini, bizler için yazmış.

Dallas-vari demekle sakın olaki, hikayeyi küçümsediğimi sanmayın. Hikayenin sonu itibariyle böyle deme gereği duydum. İlk aşkını yaşamak ve sürdürmek isteyen bir çocuk -ya da delikanlı- için beklenmedik ve hazin bir son, hepinizi üzecek. Ama yapacak birşey yok, hayat bu!

Vladimir Petroviç, ilesiyle birlikte kendilerine ait bir sayfiyeye gelirler. Sonra, bu sayfiyeye, düşmüş bir prenses ve kızı da gelirler. Maddi açıan oldukça güç duruma düşmüş olan prenses ve kızı, Vladimir'in ailesinden alelen yardım dilenir. Bu ilk günlerde, Vladimir gözlerini kamaştıran ve kendinden beş yaş büyük olan Zinaida ile karşılaşır...

Zinaida, çok akıllı; etrafında pervane olan muhtelif yaşlardaki erkekleri oynatmasını iyi bilen; oldukça güzel bir kızdır. Woldemar (Zinaida ona Fransızca böyle der), Zinaida'nın etrafında fır fır dönen; gözleri Zinaida'dan başka hiç birşeyi görmeyen; yaşlarına pek uygun davranamayan, bu beylerin arasında yerini alır. Artık o da, zıpırlık derecesinde, Zinaida'nın istediği herşeyi yapmaya hazırdır. Akıllı Zina ise, belliki kararsızdır ve gerçekte kimi seçmesi gerektiğini bilememektedir.

Vladimir, ilk aşk hislerini Zinaida üstünde tadar. Ağlar, güler, kızar ve bir ruh halinden bir başka ruh haline geçer, sürekli. Hikaye değişen bu ruh halleri ve etrafta dolaşan beylerin davranışları ile renklenir, derinleşir ve sonuçta bir sona bağlanır. Severek okuyacağınız bir öykü.

* Diğer kitap yorumları için tıklayınız.Yorum Gönder